ŞEHİT NURİ PAMİR
 
 
 
         Şehit Albay Nuri PAMİR 1901 yılında Bor’da doğdu. Babası tabur imamı Bekir Sıtkı Efendi, annesi Cemile Hanım’dır. Henüz Kuleli Askeri  Lisesinde öğrenci iken Kurtuluş Savaşına katıldı. Savaştan sonra  1929 yılında İstanbul 3.Kolordu’da göreve başladı ve aynı sene Doğu Anadolu’da Ağrı Harekâtına gönderildi. Burada dört seneye yakın bir süre isyan edenlere karşı çarpıştı. 1933 yılında başarıları ödüllendirilerek İstanbul Harp okulu 5. Bölük Komutanlığı’na atandı. Daha sonra Harp Okulu  Ankara’ya naklolurken O da beraber Ankara’ya gitti.1938 yılında Ankara’dan Adapazarı’na tayin oldu ve o yıl binbaşılığa terfi etti. 1940 yılında ise Afgan Devleti’nin davetlisi olarak gittiği Kabil’de Afgan Harp Okulu’nda dört yıl hocalık yaptı. Afganistan’daki çalışmaları sonucu Afgan Devletinin büyük nişanlarından biri ile ödüllendirildi.

      Türkiye’ye dönüşünden sonra sırasıyla; Çankırı Atış Okulu Komutan Muavinliği, Yedek Subay Okulu Komutan Muavinliği ve Harp Okulu Alay Komutanlığı görevlerinde bulundu. Kore Savaşı’na katılan 241. Piyade Alayı’nın komutanı olarak 1951 yılında gittiği Kore’de sıcak savaş sırasında cephede 5 Haziran 1952 tarihinde şehit düştü.

      Şehit Albay Nuri Pamir, gösterdiği kahramanlıklar ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki üstün çalışmalarından dolayı  gerek yurt içinde ve gerek yurt dışında çeşitli madalyalarla taltif edilmiştir. Bunların başlıcaları, İstiklal Madalyası, Türk Silahlı Kuvvetleri Liyakat Madalyası, Kore Savunma Bakanlığı Gümüş Yıldız Madalyası, Birleşmiş Hizmetler Üstün Hizmet Madalyası, Afgan Devleri Gümüş Nişanı’dır.

      Şehit Albay Nuri Pamir’in madalyaları, nişanları, şahsi eşyaları ve silahları, İstanbul’daki Askeri Müze’de, Ankara’da Harp Okulu Müzesi’nde ve Bor’daki Şehit Albay Nuri Pamir Lisesi’nde korunmaktadır. Ayrıca Ankara ve Çarşamba’da birer okul ve yine Ankara ve İskenderun’da birer caddeye ve İstanbul’da bir sokağa adı verilmiş olan Albay Nuri Pamir, şehit düştüğü Kore’de, Pusan’da, Kore Harbi’nde şehit düşen Birleşmiş Milletler Askerleri için yapılan şehitlikte, yediyüzü aşkın Türk Şehidi arasında yatmaktadır.